Zespół Śpiewaczy Bagnoszki

Chyba każdy mieszkaniec gminy Drelów, słysząc nazwę Zespół „Bagnoszki”, dokładnie wie, o kim mowa. Niekwestionowana rozpoznawalność, która oczywiście wykracza również poza granice gminy, została wypracowana poprzez konsekwentną działalność Zespołu i niesie za sobą szereg sukcesów na najwyższych szczeblach obszaru kultury.

Na temat zdobytych nagród, wyróżnień oraz twórczej aktywności „Bagnoszek” powstało wiele artykułów. Artystyczną działalność Zespołu prezentowano w wielu publikacjach, a jego historia była przedmiotem naukowych sesji, a także prac magisterskich. Same członkinie także skrupulatnie archiwizowały ważne wydarzenia z lat funkcjonowania Zespołu, prowadząc kronikę i tworząc albumy.

Panie, co najistotniejsze, od lat czyniły starania, aby zachować dawne pieśni; utrwalały oryginalne linie melodyczne, spisywały warstwy tekstowe. Wysiłek ten zaowocował zebraniem bezcennej bazy autentycznych pieśni z naszego regionu. Z tym, zaczerpniętym z folkloru ziemi południowego Podlasia, repertuarem Zespół wystąpił na dziesiątkach przeglądów oraz festiwali, propagując z powodzeniem nasze lokalne dziedzictwo ludowe.

Pierwszy skład Zespołu (od lewej): Jadwiga Jaworska, Wanda Doroszuk, Janina Kołkowicz, Halina Zieniuk, Janina Nikończuk, Janina Makaruk,
Helena Sidorczuk, Janina Karpińska, Marianna Bałkowiec. (1986 r.)