PREV
NEXT

Grupa Teatralna „Tu i teraz”

Początki grupy teatralnej przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie sięgają 2012 roku. Pod nazwą „Tu i teraz” grupa działa od roku 2016. Pierwszym spektaklem zaprezentowanym przez grupę na drelowskiej scenie było przedstawienie bożonarodzeniowe „Jasełka”, w którym wystąpiło 45 osób, a wśród nich dzieci, młodzież i osoby dorosłe.

Grupa jest zróżnicowana pokoleniowo, wystawia sztuki teatralne dotyczące tradycyjnego roku obrzędowego, m.in. „ Jasełka”, „Moja wigilia”, „Opowieść Wigilijna”, „Wigilia w autobusie”, rokrocznie organizuje inscenizowaną Drogę Krzyżową ulicami Drelowa, w którą aktywnie włączają się mieszkańcy Drelowa. Ponadto grupa uczestniczyła w regionalnym przedsięwzięciu społecznym, jakim była Wielka Rekonstrukcja Męczeństwa Unitów Drelowskich w Drelowie. W marcu 2017 roku członkowie grupy wzięli udział w widowisku poetycko-muzycznym „Wypłyń na głębię…” współorganizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. 30 kwietnia 2017 roku grupa „Tu i teraz” po raz pierwszy wzięła udział w XVI Powiatowym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych w Drelowie. Aktorzy przygotowali spektakl pt. „Środopoście” , gdzie w humorystyczny sposób zaprezentowali „psikusy wielkopostne” wplecione w tradycję międzysąsiedzkich „odrobków” – darcia pierza, ukazane na tle relacji międzyludzkich oraz rękodzielnicze prace codzienne. 17 czerwca 2017 roku - Grupa Teatralna „Tu i Teraz” działająca przy Gminnym Centrum Kultury w Drelowie zaprezentowała spektakl „Środopoście” na 44 Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim. W dwudniowych zmaganiach teatralnych wzięło udział 165 artystów z 12 zespołów reprezentujących województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko – mazurskie. Prezentowane widowiska miały przeważnie charakter spektakli obrzędowych ukazujących sceny z życia dawnej polskiej wsi z bogatą regionalną obrzędowością, związaną z porami roku. „Wieczór Andrzejkowy”, kalendarzem liturgicznym „Palmowa Niedziela” czy też wydarzeniami z życia rodzinnego i życia codziennego np. wesele, chrzciny, ożenek, prace domowe i prace polowe .

Od 2016 roku grupa wystawia spektakle według autorskich scenariuszy Zbigniewa Steszuka, np. „Świąteczna Babcia”, „Trzej królowie”, „Białe łabędzie”, „Blacha 500549”. Spektakle, w których grupa teatralna podejmuje trud ukazania istotnych problemów natury etycznej i moralnej współczesnego świata, zjawisk i zachowań nie do końca oczywistych oraz tematów z pozoru niewygodnych.

Spektakle:

„ Jasełka” – 2012 r.
„Misterium Męki Pańskiej” – 2013 r.
„Moja wigilia” – 2013 r.
„Opowieść Wigilijna” – 2014 r.
„Wigilia w autobusie” – 2015 r.
„Świąteczna Babcia” – 2016 r.
„Środopoście”, spektakl Teatru Obrzędowego – 2017 r.
„Wypłyń na głębię” – 2017 r.
„Trzej królowie” – 2018 r.
„Białe łabędzie” – 2019 r.
„Blacha 500549” – 2020 r.


Grupa stała:


Janusz Jaroszewski
Helena i Zbigniew Steszuk
Andrzej i Beata Lewczuk
Aleksandra i Jakub Lewczuk
Renata Kalinka – Marczuk
Kornelia i Marcjanna Marczuk
Franciszek Jerzy Stefaniuk
Wiesława Zaremba
Radosław Struczyk
Jerzy Michaluk
Dorota Sawczuk


W spektaklach występowali także:


Ks. Marek Weresa
ks. Sebastian Mućka
ks. Michał Bieńczyk
ks. Rafał Soćko
Michał Kołkowicz
Milena Jaroszewska
Wioletta Łajtar - Jeleszuk
Michał Nestoruk
Krzysztof Kubik
Maria, Michał i Anna Steszuk
Karol Małachwiejczyk
Damian Goś
Michał Bielecki
Adam Szmuniewski
Ewa Bałkowiec
Dorota Jurkowska
Wojciech Zaremba
Alicja Wawrysiewicz
Dawid Kołtun
Radosław Iwaniuk
Patryk Jaszewski
Katarzyna Zaniewicz
Klaudia i Nikola Weresińskie
Małgorzata Olesiejuk
Magdalena i Waldemar Pepa
Michalina Matejuk
Diana Sidorczuk
Weronika Golec
Karolina Tarasiuk
Filip Szabaciuk
Mikołaj Panasiuk
Kinga Kasperek
Natalia Olesiejuk i Przemysław Olesiejuk
Krzysztof Panasiuk
Karol Sidorczuk-Oksejuk
Anna i Marcin Mireccy
Aleksandra Mirecka i Bartłomiej Mirecki
Laura Szaroń
Edyta Machoń
Maja i Klaudia Prokopiuk
Stanisław Samulak
Maciej Strok

DO GÓRY