PREV
NEXT

Koło Gospodyń Wiejskich z Aleksandrówki

Koło Gospodyń Wiejskich z Aleksandrówki
Ilość członkiń: 10
Przewodnicząca: Ewa Szczęśniak
Data rejestracji w ARiMR: 14 grudnia 2018

HISTORIA

Koło Gospodyń Wiejskich z Aleksandrówki powstało w 1963 r. Członkinie KGW brały udział w kursach i szkoleniach, np. szycia i kroju w Radzyniu Podlaskim (efektem było podjęcie przez niektóre panie pracy w zawodzie krawcowej), masarskim, gotowania, pieczenia i w kursach tańca.

Organizowały wspólnie z mężami wieczorki przy kółku do przędzenia lnu, robótkami na drutach, haftowały makatki i obrusy. Kobiety uczyły się również przyśpiewek zwanych „chmielem”, które prezentowały w trakcie wesel. KGW z Aleksandrówki zajmowało się również pracą na rzecz mieszkańców wsi: sprowadzało kurczaki na wspólny wychów oraz nasiona i warzywa (szpinak, kapusta, brukselka), pośredniczyło w wymianie zboża i kukurydzy, brało udział w konkursach (np. „Piękne ogródki kwiatowe), dzięki którym wioska otrzymała szatkownicę do kapusty, mikser kuchenny oraz maszynę dziewiarską do robienia swetrów. Członkinie koła wystawiały przedstawienia dla mieszkańców wsi, m.in. Balladynę. Brały udział w dożynkach, wijąc tradycyjne wieńce. Współpracowały również z parafią, biorąc aktywny udział w uroczystościach kościelnych.

WSPÓŁCZESNOŚĆ

Skład Koła zmieniał się na przestrzeni lat. Aktualnie członkinie Koła tworzą także Zespół Śpiewaczy „Jarzębina” występując na scenach gminnych podczas uroczystości i wydarzeń kulturalnych organizowanych m.in. przez Gminne Centrum Kultury w Drelowie. Obecny strój KGW i zespołu składa się z długiej spódnicy, gorsetu, koronkowego fartuszka i białej bluzki oraz czerwonych korali. Spotkania Koła Gospodyń Wiejskich z Aleksandrówki odbywają się w zabytkowym dworku, w którym prowadzona jest m.in. pracownia obróbki lnu.

DO GÓRY