PREV
NEXT

Przegląd teatrów obrzędowych w Drelowie 2021

Podczas wrześniowego przeglądu teatrów obrzędowych mieliśmy przyjemność gościć 7 zespołów, prezentujących spektakle o różnorodnej tematyce. Były występy, które odbyły się w plenerze: Zespoły „Lewkowianie” i „Jutrzenka” przedstawiły obyczaje związane z sianokosami, a Klub Seniora z Rzeczycy przygotował przekrój przez obrzędy letnie Międzyrzecczyzny. Akcja pozostałych spektakli działa się wewnątrz izby, zaaranżowanej na scenie sali widowiskowej GCK na potrzeby Przeglądu

Publiczność miała szansę przenieść się w czasie i przyglądać się dawnym zwyczajom związanym z kojarzeniem małżeństw  (tzw. swatami) a także wiejskimi wieczorkami, wspólnym darciem pierza czy przędzeniem lnu. Pojawiły się także zwyczaje dotyczące święta Matki Boskiej Zielnej i wigilii Świętego Jana.

Decyzją jury w składzie: pani Iwona Niewczas – główny instruktor d/s teatru Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, pani Dominika Jarosz – instruktor WOK ds. literatury i recytacji oraz pani Angeliki Magier – folklorysta, instruktor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie, na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie zakwalifikowali się:

Zespół „Lewkowianie” i „Jutrzenka” 
Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dobrynianki” 
Zespół Obrzędowy „Zawsze Razem” 
Zespół „Gokter” 
Zespół „Po noszomu”

Dziękujemy wszystkim przybyłym Zespołom za doskonałą lekcję historii i folkloru oraz kultywowanie wspaniałej tradycji teatrów obrzędowych, zaś laureatom gratulujemy i życzymy powodzenia podczas zmagań w Tarnogrodzie! 

DO GÓRY