Spotkanie z Tradycją Wielkanocną w Żerocinie już po raz ósmy!

25 marca 2018 r. już po raz ósmy w Domu Ludowym w Żerocinie, za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich z Żerocina, Gminnego Centrum Kultury w Drelowie oraz  Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych Gminy Drelów, odbyło się Spotkanie z Tradycją Wielkanocną, w trakcie którego odbyły się konkursy wielkanocne oraz Przegląd Pieśni Wielkopostnych.

W Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych uczestniczyło 5 zespołów śpiewaczych z Gminy Drelów: Zespół Śpiewaczy z Żerocina, Zespół Śpiewaczy z Szóstki, Zespół Śpiewaczy „Worsianki” z Wors, Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek, Zespół Śpiewaczy „Bagnoszki” z Drelowa. Zespoły przybliżyły zgromadzonym gościom dawne i współczesne pieśni wielkopostne.

W ramach spotkania odbyły się cztery  konkursy wielkanocne. Decyzją Jury konkursowego w składzie: Anna Ciesielska – Przewodnicząca Rady Gminy Drelów, Bożena Semeniuk – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Legionów Polskich w Żerocinie, Mariusz Maksymiuk – redaktor Radia Biper, w konkursach (kategorie indywidualne) nagrodzono następujące osoby:

1. Konkurs na najpiękniejszą pisankę wykonaną techniką tradycyjną – zgłoszono 4 zestawy prac
I miejsce: Elżbieta Panasiuk z Żerocina – pisanka pisana woskiem
II miejsce: Natalia Ostapiuk z Żerocina – pisanka pisana woskiem
III miejsce: Stanisława Grochowska z Drelowa – pisanka pisana woskiem

2. Konkurs na najpiękniejszą pisankę wykonaną techniką współczesną – zgłoszono 7 zestawów prac
I miejsce: Marianna Kalinka z Szóstki – pisanka frywolitkowa
II miejsce: Elżbieta Panasiuk z Żerocina – pisanka sznurkowa
III miejsce: Katarzyna Ignaciuk z Szóstki – pisanka frywolitkowa i sznurkowa
wyróżnienie: Halina Woch z Żerocina

3. Konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną w kategorii indywidualnej – zgłoszono 13 palm
Jury przyznało nagrody osobom, które wykonały palmy tylko z elementów naturalnych.
I miejsce: Krystyna Bondaruk z Szóstki
II miejsce: Zuzanna Zalewska z Wors
III miejsce: Barbara Kozłowiec z Łózek

4. Konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną w kategorii zespołowej – zgłoszono 5 palm, w tym jedna palma honorowa – pozakonkursowa, uwita przez członkinie Zespołu Śpiewaczego „Bagnoszki” z Drelowa, które zdobyły I miejsce podczas V Przeglądu Tradycji Powiatowych w Sosnówce 2018. Panie zostały uhonorowane nagrodą specjalną i ich palma nie brała udziału w konkursie.
Jury konkursowe: członkinie Zespołu Śpiewaczego „Bagnoszki” z Drelowa w składzie Jadwiga Jaworska, Stanisława Grochowska, Halina Michalczuk, Urszula Kowalczyk.

I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Żerocina
II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Wors
III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich z Szóstki
wyróżnienie: Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek

Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych Gminy Drelów wręczał Wójt Gminy Drelów Piotr Kazimierski i Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Wiesława Zaremba.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, życzymy kolejnych sukcesów i zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach w przyszłym roku.