Wystawa „Okno czasu”

14 kwietnia nastąpiła inauguracja piątej odsłony cyklu wystaw regionalnych. Wystawa „Okno czasu” przygotowana przez instruktorki Annę Ostapiuk i Beatę Lewczuk, została poświęcona przede wszystkim dekoracjom okiennym z babcinego kuferka, czyli firanom i zazdrostkom, a towarzyszyły im pięknie tkane i haftowane różnorodnymi technikami obrusy. Klimat dawnych czasów podkreślały ciekawie wkomponowane w okna drewniane okiennice.

Wystawa nie była by możliwa, gdyby nie zaangażowanie i czynny udział mieszkańców Gminy Drelów, którzy z zapałem dostarczali nam kolejne skarby przechowywane w przepastnych kufrach i szafach oraz służyli informacjami na temat dawnego wnętrza wiejskiej chaty. Około 160 eksponatów, w tym firany, zazdrostki i obrusy, pozwoliło ukazać niezwykłą pieczołowitość i talent naszych przodków. Bogactwo technik  zdobienia ręcznych wyrobów zapiera dech w piersi i daje nieograniczone możliwości podpatrywania i przekazywania tajników rękodzielniczych przyszłym pokoleniom. Wyroby szydełkowe i druciane, klasyczne koronki siatkowe z haftem koszykowym i płóciennym, również te oparte o osnowę siutarzową, haft richelieu, płaski i krzyżykowy, mereżki, osiem różnorodnych okiennic i drewniane sztukaterie nadokienne oraz starodawne fotografie.