Wyjazd studyjny do wioski Gotów

Dzięki uprzejmości lokalnych archeologów i historyków, instruktorzy Gminnego Centrum Kultury w Drelowie odbyli wywiad studyjny do Wioski Gotów w Masłomęczu. Przyjrzeli się z się z bliska dawnemu budownictwu, m.in. chatom garncarza, kowala, wojownika i tkaczki oraz dużej chacie mieszkalnej. Poznaliśmy kilka szczegółów z  życia mieszkańców wioski, ich ubiór, zdobnictwo oraz rzemiosło.

Wzięliśmy udział w warsztatach garncarstwa oraz wyrobu biżuterii. Ulepiliśmy ręcznie gliniane naczynia oraz kopie szklanych koralików, niestety – tylko z modeliny,  charakterystyczne dla plemienia oraz czasów, w których Goci żyli na terenach Polski. Warsztaty prowadziły pasjonatki i rekonstruktorki tematyki Gotów, ubrane w stroje z epoki, co pozwoliło nam jeszcze bardziej poczuć klimat dawnych czasów.

Odwiedziliśmy również Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie oprowadzono nas po dwóch wystawach: archeologiczno – etnograficznej (związanej z tematyką Gotów) oraz jubileuszowej PSP z Chełma.

Serdecznie dziękujemy Pani Agacie Sadowskiej, zajmującej się archeologią i rekonstrukcją historyczną, która towarzyszyła nam podczas zwiedzania, służąc wiedzą i bogatym doświadczeniem w zakresie archeologii, etnografii i kultury gockiej.