PREV
NEXT

Ostatnio dodane

Dni Drelowa

Tradycją w naszej Gminie stały się obchody Dni Drelowa zorganizowane przez Wójta Gminy Drelów oraz Gminne Centrum Kultury w Drelowie przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną, Urzędem Gminy, Gminnym Zespołem Usług Wodociągowych i Gospodarki Komunalnej oraz OSP z terenu Gminy. W tym roku  Dni Drelowa odbyły się 8 lipca, a ich  motywem przewodnim   byli Goci –  lud, który przybył do Polski ze Skandynawii w I wieku naszej ery,  a na którego ślad na terenie naszej gminy natrafili archeolodzy podczas wykopalisk  w Witorożu.   Specjalnie na potrzeby tegoż święta została zorganizowana w Drelowie „Kraina Gotów”, a w niej stoisko  z warsztatami  tkactwa i łucznictwa przygotowane przez Pracownię Agafii. Zainteresowane osoby pod okiem Pani Agaty mogły spróbować swoich sił w tkaniu krajek  oraz strzelaniu  z łuku. Kolejne stoisko to ceramika z  pradziejowym wypałem  w piecu jamowym  pod okiem Pani Magdaleny, podczas którego  uczestnicy mogli   własnoręcznie wykonać gliniane naczynie i przygotować je  do wypału. W ostatnim stoisku można było znaleźć wspaniałą biżuterię z epoki brązu oraz uczestniczyć w warsztatach wyrobu tejże biżuterii (pierścienie i fibule)  pod okiem Pani Wiesławy. Kraina Gotów miała za zadanie przybliżyć zwiedzającym stoiska życie codzienne Gotów, dlatego też pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Drelowie wcielili się w postacie z epoki poprzez charakterystyczny dla nich strój składający się z lnianej koszuli oraz wełnianego  peplosu  przepasanego  krajką. Tegoroczne Dni Drelowa to nie tylko Kraina Gotów ale również występy artystyczne mające na celu promocję dzieci i młodzieży z terenu Gminy Drelów uzdolnionej muzycznie, podczas których zaprezentowali się: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z Drelowa, Formacja Taneczna ze Szkoły Podstawowej  w Drelowie,    Aleksander i Filip  duet  ze Szkoły Podstawowej  w Szóstce, duety taneczne:  Karolina i Mateusz oraz Oliwia i Robert,  wokalistka Maria ze Szkoły Podstawowej  w Drelowie. Ponadto z bogatym repertuarem wystąpił „Kabaret z Konopii”, zespół śpiewaczy z Ukrainy „ Mołodyczki” oraz zespół taneczny „Cygańskie rytmy”. Na pasjonatów historii  i archeologii czekały w tartaku dwie wystawy, jedna dot. wykopalisk archeologicznych   w naszej  gminie  oraz  druga udostępniona przez Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej dot.  Legionów Polskich na Podlasiu 1915.  Wystawy zostały przygotowane przez pracowników Gminnego Centrum Kultury w Drelowie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Drelowie. Nie zapomniano również o najmłodszych uczestnikach uroczystości:  czekały na nich  darmowe dmuchańce oraz blok animacyjny  z Myszką Miki, które przyciągnęły dużą rzeszę  młodych mieszkańców regionu.   Podczas Dni Drelowa miała również miejsce promocja wydawnictwa „Monografia Gminy Drelów”, podczas której zainteresowane osoby mogły otrzymać bezpłatny egzemplarz. Wieczorem drelowską sceną zawładnął blok disco polo, a w nim występy takich zespołów jak:  „Cookies Band”, „Rajmund” „News” oraz „Faster”.

DO GÓRY