PREV
NEXT

Wystawa etograficzna – Gazeta i pamiętnik sprzed lat

Wystawa „Gazeta i pamiętnik sprzed lat” została zainaugurowana 21 maja 2017 r. podczas Powiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie i trwała do 22 czerwca. Cieszyła się dużym zainteresowaniem oglądających, którzy chętnie powrócili pamięcią do minionych lat, wolnych od przeładowanych niepotrzebną treścią mediów. Z ciekawością przeglądali wiekowe gazety, czasopisma, książki i pamiętniki. Czytali dawne porady ogrodnicze, kulinarne, sercowe, społeczne i kulturalne wieści gminne i ogólnopolskie, a wszystko to napisane językiem przystępnym, prostym, a zarazem kwiecistym, obecnie tak rzadko używanym.

  Głównym zamierzeniem podczas organizacji wystawy było podkreślenie wagi uchronienia słowa pisanego, które niegdyś było podstawą rzetelnej informacji dla naszych przodków.

  Do udziału w wystawie zachęciliśmy przede wszystkim mieszkańców gminy Drelów, przechowujących tą – wydawać by się mogło – niepotrzebną nikomu „makulaturę” jako cenne pamiątki rodzinne. Na nasz apel odpowiedzieli mieszkańcy Łózek, Szóstki, Drelowa, Żerocina, Wors i Kwasówki.

  Dzięki uprzejmości wielu zaangażowanych osób udało nam się zgromadzić 198 eksponatów pochodzących z lat 1861-1966 r., w tym: 4 pamiętniki, 42 książki i 152 gazety i czasopisma.

Każdy z eksponatów zdobiących wystawę ma liczne ślady użytkowania, świadczące o tym, że służyły ich czytelnikom przez długie lata i były jednym z podstawowych elementów codziennego życia.

Gminne Centrum Kultury w Drelowie
składa serdeczne podziękowania dla osób zaangażowanych
w stworzenie tej wyjątkowej wystawy.

    Swoje cenne zbiory udostępnili:

 1. Barbara Kozłowiec z Łózek – 85 szt, najstarszy eksponat z 1969 r.
 2. Mariola Zaniewicz z Łózek – 13 szt, najstarszy eksponat z 1960 r.
 3. Angelika Magier z Szóstki – 1 szt, eksponat z 1890 r.
 4. Maria Bałkowiec  z Drelowa – 1 szt, eksponat z 1863 r.
 5. Marta Terpiłowska z Wors – 27 szt, najstarszy eksponat z 1927 r.
 6. Jadwiga Jaworska z Drelowa – 2 szt, najstarszy eksponat z 1962 r.
 7. Stanisława Andrzejuk z Kwasówki – 9 szt, najstarszy eksponat z 1913 r.
 8. Beata Korolczuk z Żerocina – 6 szt, najstarszy eksponat z 1958 r.
 9. Wiesława Zaremba z Szóstki – 36 szt, najstarszy eksponat z 1936 r.
 10. Anna Ostapiuk z Żerocina – 1 szt, eksponat z 1880 r.
 11. Zasoby Gminnego Centrum Kultury w Drelowie (w tym eksponaty przekazane nam z likwidowanej Izby Pamięci w Łózkach) – 17 szt, najstarszy eksponat z 1861 r.
DO GÓRY