PREV
NEXT

Wystawy etnograficzne – Zabawka wiekowa

Wystawa „Zabawka wiekowa” została zainaugurowana 22 maja 2016 r. podczas Powiatowego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Drelowie i będzie trwała do 31 sierpnia 2016 r. Głównym zamierzeniem podczas organizacji wystawy było uchronienie od zapomnienia nie tylko zabawek naszych rodziców i dziadków, ale też zalegających strychy przedmiotów codziennego użytku, związanych z wiekiem dziecięcym naszych przodków.

Nasz apel do mieszkańców gminy spotkał się z dużym zainteresowaniem, co przełożyło się na dużą ilość zgromadzonych eksponatów. Wystawę tworzą zabawki i akcesoria z Drelowa, Wors, Szóstki, Łózek, Żerocina i Kwasówki. Z wielką radością przyjęliśmy również przedmioty z Turowa, Siedlanowa, Sitna, Białej Podlaskiej i  Międzyrzeca Podlaskiego. Niektóre z nich zostały przywiezione z zagranicy (Łotwa, Rosja, a nawet Włochy). Na wystawie zgromadziliśmy łącznie około 100 zabawek i innych przedmiotów, pamiętających nawet lata 20’ ubiegłego wieku. To nie tylko stare ukochane klocki, lale i przytulanki, a nawet klasery, kolekcje pocztówek, historyjek z gum oraz opakowań po czekoladzie – słowem: to, co niegdyś stanowiło dziecięce pasje i hobby.

To wreszcie drewniane kołyski dla niemowląt i lalek (wyposażone w tradycyjne beciki) koniki na biegunach, dziecięce wózki, chodzik czy krzesełko. To również beciki, kolorowe poszewki i chusteczki, a także stuletnie urządzenia do produkcji gofrów i opłatków na kuchennej fajerce, smakołyków dość rzadko dostępnych dla ówczesnych dzieci. A wszystko tak różne od tego, co obecnie można kupić w sklepach. Twarde, niewygodne, obecnie wytarte i czasem niedziałające –  a jednak przechowywane z takim pietyzmem i traktowane jako najcenniejsza pamiątka. Wywołujące piękne wspomnienia, czasem łzę w oku. Każdy z tych przedmiotów niesie ze sobą własną historię opowiadaną nam z rozrzewnieniem przez ich właścicieli. Miś będący ukojeniem w chorobie, małpka wożona w wózku zamiast płaczącej siostry, czy też drewniana linijka – pamiątka szkolnej dyscypliny.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia reportażu, jaki powstał dzięki redaktorowi podlaskiego Radia Biper: https://youtu.be/wJkVU4AkRSs

Gminne Centrum Kultury w Drelowie
składa serdeczne podziękowania dla osób zaangażowanych
w stworzenie tej wyjątkowej wystawy.

    Zabawki i pozostałe akcesoria dziecięce udostępnili:

1. Anna Miłosz, Biała Podlaska
2. Anna Ciesielska, Drelów
3. Renata Kalinka – Marczuk, Drelów
4. Małgorzata Sitarczuk, Drelów
5. Małgorzata Chomicka, Drelów
6. Andrzej Lewczuk, Drelów
7. Beata Lewczuk, Drelów
8. Danuta Bartoszuk, Kwasówka
9. Mariola Zaniewicz, Łózki
10. Marek Krukowski, Międzyrzec Podlaski
11. Wioletta Ryżkowska, Siedlanów
12. Teresa Jowik, Sitno
13. Wiesława Zaremba, Szóstka
14. Renata Terpiłowska, Turów
15. Cezary Terpiłowski, Worsy
16. Małgorzata Terpiłowska, Worsy
17. Kazimiera Krukowska, Żerocin
18. Anna Ostapiuk, Żerocin
19. Elżbieta Ostapiuk, Żerocin
20. Marek Ostapiuk, Żerocin

DO GÓRY