Koło Gospodyń Wiejskich z Kwasówki

Przewodnicząca: Danuta Bartoszuk
Data rejestracji w ARiMR: 19 grudnia 2018

HISTORIA

Początki Koła Gospodyń Wiejskich z Kwasówki sięgają schyłku lat 50 – tych XX wieku. Grupa powstała z inicjatywy nauczycielki z miejscowej Szkoły Podstawowej, powołanej na pierwszą przewodniczącą. Pierwotny skład Koła nie jest znany, pierwsze listy obecności na zebraniach i kursach datowane są na 1983 r. Organizowano wówczas pokazy pieczenia ciast i ciasteczek, warsztaty przygotowania surówek i sałatek, kursy garmażeryjne, a także wieczorki z kółkiem do przędzenia, haftem i wspólnym śpiewem. Kobiety zajmowały się również pracą na rzecz mieszkańców wsi Kwasówka: sprowadzały kurczaki i mieszanki, prowadziły wypożyczalnię naczyń i systematycznie dokonywały zakupu kolejnego jej wyposażenia, jak np. zastawa stołowa, sztućce. Zakupiły szatkownicę i opielacz do kartofli do wspólnego użytku. Część członkiń uprawiała boczniaki, biorąc jednocześnie udział w specjalnych pogadankach i szkoleniach tematycznych. Organizowano zabawy taneczne, takie jak ostatki, choinka czy impreza sylwestrowa.

Członkinie Koła brały udział w różnych konkursach, np. „Więcej owoców, kwiatów i warzyw” w 1987 r., uczestniczyły w wyjazdach integracyjnych (np. do Instytutu Doświadczalnego w Końskowoli), wiły wieńce dożynkowe na dożynki gminne. Podczas ważniejszych uroczystości lokalnych, by godnie reprezentować wieś, ubierały jednakowe stroje, składające się z czarnej długiej spódnicy, białej bluzki i barwnej chusty na ramionach. W początkowej fazie działalności tworzyły również małą formację teatralną i wystawiały przedstawienia, goszcząc w innych miejscowościach gminnych.

WSPÓŁCZESNOŚĆ

Skład Koła zmieniał się na przestrzeni lat, a jego obecne członkinie tworzą jednocześnie Zespół Śpiewaczy, występując na scenach gminnych (również gościnnie poza gminą) podczas uroczystości i wydarzeń kulturalnych organizowanych m.in. przez Gminne Centrum Kultury w Drelowie (Przegląd Kolęd i Pastorałek, Przegląd Pieśni Wielkopostnych, Powiatowy Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych). KGW prezentuje się w jednakowych strojach sfinansowanych z własnych środków i uszytych własnym sumptem. Stroje składają się z czerwonej spódnicy, gorsetu, fartuszka i białej bluzki (komplet zimowy) lub fioletowej spódnicy z białą wstawką i białej bluzki z  fioletowym wykończeniem (komplet letni). Całość wieńczą czerwone korale.

Członkinie KGW spotykają się w Domu Ludowym przy remizie OSP w Kwasówce, w którym prowadzą wypożyczalnię naczyń (dokupują zastawę dzięki nagrodom w konkursach gminnych) i organizują uroczystości takie jak Dzień Babci i Dziadka, spotkania opłatkowe, sylwester czy andrzejki. Dwukrotnie w Kwasówce miało miejsce „Sobótkowe bajanie” – spotkanie integracyjne dla mieszkańców gminy, oparte o grę terenową „W poszukiwaniu kwiatu paproci” i wicie wianków sobótkowych. KGW przygotowały również poczęstunek i pokaz multimedialny na zjazd absolwentów szkoły w Kwasówce.

W 2009 r. wraz z mieszkańcami wsi i władzami gminy, członkinie KGW przygotowały dożynki gminne w Kwasówce, na które wykonały dekoracje oraz potrawy regionalne. W 2013 r. zrealizowano grantowy projekt wakacji dla dzieci i młodzieży oparty o renowację dawnych sprzętów (np. kołowrotki, krosno), wystawę oraz warsztaty rękodzieła. Panie chętnie zdobywają nowe doświadczenia, biorąc udział w warsztatach organizowanych przez GCK w Drelowie. Dwukrotnie prezentowały wymienione wyroby na stoiskach promocyjnych Gminy Drelów podczas dożynek powiatowych. W 2015 r. w Misiach wspólnie z GCK w Drelowie przygotowały wyróżnione w konkursie stoisko pod hasłem „Chata zielarki”, na którym można było posmakować ziołowych nalewek i syropów wykonanych przez członkinie, a także podziwiać rękodzieło mieszkanek Kwasówki. W 2012 r. panie wzięły udział w konkursie „Tradycyjna gwiazda kolędnicza” zdobywając wyróżnienie. Wzięły również udział w projekcie GCK w Drelowie „Smaki Gminy Drelów” przygotowując potrawy z tradycyjnych.

OSIĄGNIĘCIA

• 2011 – III miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas dożynek gminnych
  • 2013 – II miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas dożynek gminnych
  • 2015 – II miejsce za wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej podczas Niedzieli Palmowej w Żerocinie